Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

... snimim muziku sa kasete ili ploce na racunar ?

Ići dole

... snimim muziku sa kasete ili ploce na racunar ? Empty ... snimim muziku sa kasete ili ploce na racunar ?

Počalji od Admin - micha56 Pet Nov 04, 2011 7:48 am

Ne znam zasto, ali taj postupak se zove RIP, odnosno RIP-ovanje.

Malo je komplikovano, ali predpostavljam da onaj koji cita ove redove - radi sa kompjuterom na nekom korisnickom nivou.

Prvo je potreban kvalitetan citac medija sa koga se skida muzika. Znaci dobar gramofon ili kasetofon. I verujte mi mnogo je vazno sa cime citate tu muziku.

Od softvera - treba Vam Sound Forge i Adobe Audition, ali i hardver - bolje je da je to na nekoj boljoj muzickoj kartici, ali u krajnjoj nuzdi moze i sa onom integrisanom muzickom, koja je na maticnoj ploci kompjutera.

Sad se poveze kasetofonski ili gramofonski izlaz (out ako ima), a moze i izlaz za slusalice, ali onda morate vrlo pazljivo da povecavate izlaznu jacinu da Vam ne izgori muzicka kartica. Ovo sa slusalica ne daje neki kvalitet zuka, ali ...
Drugi kraj kabla ide u muzicku na kompu (in). Takav kabl se pravi ili ako su standardni dzekovi, onda ima i da se kupi gotov. Ja sam ga napravio, posto mi nije standardno.
Sad treba da podesite na muzickoj kartici da hvata signal sa tog "in"-a. Kliknete dole na ikonicu zvucnika (pored sata) i kad Vam se otvori meni kliknete na Options i ukljucite Properties, pa u njemu cekirate Recordings i kad Vam se to otvori obavezno treba da Vam bude ukljuceno Stereo mix. OK i kad Vam se otvori novi meni - selektujete bas taj Stereo mix i tu isto imate mogucnost za podesavanje ulaznog signala. Mora da bude mali (tek da preskoci prvu crtu). E to se proba, pa vidite koji nivo jacine signala Vam odgovara.

E tek sad ukljucite Sound Forge (ja koristim Sound Forge 9.0) i ukljucite recording, pa onda pustite reprodukciju i ja obicno pustim celu stranu da odsvira i snimim je, a onda odvajam kolo po kolo ili pesmu po pesmu i upisujem nazive malko filtriram i ako je snimak na kaseti dobar - odmah pamtim u mp3.
Ali ako snimak nije dobar (ima brum, sum, pucketanje sa ploce i sl) e, onda otvaram Adobe Audition 3.0 i u njemu radim to filtriranje i postavljanje na normalan snimak (Noise Reduction i sl), pa onda ponovo u Sound Forge na konacno pakovanje i snimanje na mp3 u odgovarajucoj gustini pakovanja.

Evo to je u kratkim crtama kako ja radim, ali to ne znaci da cete i Vi.
Postupak ukljucenja muzicke kartice za snimanje je uradjen za Windows XP, servis pak 3, a za Windows 7 ili Vistu, je malo drugaciji, ali je sustina ista. Takodje i ako imate posebnu muzicku karticu - postupak je u sustini slican, s tim sto se ona uglavnom pre koriscenja za te stvari obavezno kalibrise, (podesava), koliko ja znam.

I jos samo ovo da dodam:

Kad snimite nesto, odmah zapamtite to kao original i - NE DIRAJTE TAJ ORIGINAL NIKAKO - JER "POSLE ONOGA NEMA ONOGA".
A eksperimenti su dozvoljeni do u beskraj, kad imate original snimak, ako ništa drugo, a ono da bar možete da uporedite - šta ste uradili dotle.

I MNOOOOOOGO strpljenja je potrebno.

Pozdrav i srecno.
Admin - micha56
Admin - micha56
Administrator
Administrator

Broj poruka : 1255
Poeni : 1864
Datum upisa : 25.10.2011
Godina : 67
Lokacija : Ćuprija

https://micha56.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu