Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mirko Kodic

4 posters

Ići dole

Mirko Kodic Empty Mirko Kodic

Počalji od Admin - micha56 Čet Nov 10, 2011 3:43 am

Mirko Kodic
Posebna zahvalnost - Mladenu Iskovicu iz Sapca.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Mirko Kodić rođen je 29. novembra 1957. godine, u okolini Svilajnca. Već kao vrlo mlad, zapao je za oko mnogima, predstavljajući sebe kao izuzetno talentovanog harmonikaša, pred kojim je budućnost. Ima i pobedu u Sokobanji na takmičenju u jednoj od juniorskih kategorija. Prvi učitelj Mirku bio je Vita iz Oreovice (Vitomir Životić), koji pripada stilu sviranja Mije Krnjevca. Pri kraju sedamdesetih godina, kada se činilo da se vise ništa ne može dogoditi u harmonikaškom svetu, pojavio se Mirko Kodić, već stasao harmonikaš. On se prvo oglasio na vašarima i svadbama u svom kraju, a onda je zakucao na vrata diskografskih kuća. Primetio ga je i u početku pomogao da ga javnost upozna baš Miroljub Aranđelović Kemiš. Mnogo mu je pomoglo i to što se za njega opredelio Šaban Šaulić, da bude u njegovom pratećem orkestru. Izgrađujući sebe i svoj stil, Mirko je postao poznat i cenjen kao izvanredan harmonikaš svuda po svetu, gde se sluša balkanska muzika. Kako je to lepo opisao jedan britanski muzički časopis predstavljajući instrumentaliste južne Evrope, „Kodićevo eksplozivno sviranje mnogo podseća na sviranje Jovice Petkovića, ali se ipak ne može reći da on samo imitira svog starijeg kolegu. To što svira Mirko Kodić jeste Petkovićev stil, ali je to sviranje obogaćeno novim trzajima (trilerima) tako da se sveukupno može reći da je Kodić, u neku ruku, nadgradio stil svog predhodnika. Sviranje Mirka Kodića se može okarakterisati kao eksplozija prštećih tonova, to je vrhunska interpretacija puna temperamenta i neke divlje lepote“. Kao što smo ranije naveli, na stil Mirka Kodića najveći uticaj je imao njegov učitelj Vitomir Životić, koji prati stil Mije Krnjevca, ali se da primetiti da u Kodićevom sviranju ima uticaja i vlaškog melosa, pa uticaj sviranja Jovice Petkovića, sve to skupa je proizvelo jedinstven stil sviranja - Mirkov stil.

I ja da dodam svoje mišljenje (reci Mladena Isakovica) – Kodića prosto obožavam slušati, za šumadiju i šire - srpsku narodnu muziku, on je najbolji, bar što se mene tiče. Jedina mana koju mu zameraju, a sa kojom bih možda mogao da se delimično složim je – ne baš preterana raznovrsnost repertoara. Mada on svira više tipova muzike koja se sluša na našim prostorima, svira šumadiju, srpsku i vlašku muziku, sevdalinke, pomalo rumuniju (mada ne znam da je snimio išta rumunsko, ali sam ga čuo uživo), homolje, malo makedonskih stvari, i to je to. Niko ga nije čuo da izvodi džez, klasiku, šansone (mada se sećam jednog vrlo šansonjerskog instrumentala koji je izveo na koncertu Ekstra Nene, kad je ona pevala neku francusku šansonu, i zvučali je vrlo lepo i zanimljivo), ali on na te opaske ne reaguje, on svira to što svira, i kako vidimo, sasvim mu je dovoljno da već decenijama bude u estradnoj žiži, snima, komponuje (on je otkrio Cecu Ražnatović, recimo, i učestvovao u stvaranju njenog prvog albuma, bio je tu na počecima Ekstra Nene, i drugih), tezgari, tražen je i cenjen svuda, i još uvek važi za jednog od najboljih srpskih harmonikaša svih vremena.
Ja mnogo volim njegov stil, i sam sam, vežbajući, često podsećao na njega (tako su mi govorili), i rado svirao njegova kola, i što se mene tiče, ako bih na prste jedne ruke morao da odredim najbolje od najboljih, on bi svakako zauzeo jedan prst Smile

Na sve ovo ja bih dodao da je rodjen u vlaskom selu Jasenovo Opstina Despotovac i da mu je otac Zika takodje vrsni harmonikas.
Inace zenio se Mirko vise puta, ali prva je - prva. To je bila clanica grupe Djerdan (ne znam kako se zvala), inace svirala je ritam gitaru i u orkestru sestara Jankovic (strelica):

Mirko Kodic Omot-ps

Na toj svadbi kum mu je bio Saban Saulic licno, a viski se pio potocima (licno sam kao gost bio na toj svadbi).
Mirka poznajem jos iz vremena audicije za Soko Banju u hotelu Palas u Jagodini daleke 1972, kad ga je doveo deda na tu audiciju. Inace te godine kao predstavnik iste skole Vitomira Zivotica ucestvovala je i njegova drugarica Bojana Jeremic iz Smedereva i ona je te godine osvojila 3. mesto za seniore (prvo mesto Zumajac, a drugo Ljuba Radosavljevic), a on je tek sledece 1973. (cini mi se) osvojio prvo mesto kao junior, a prvo mesto za seniore nikada nije osvojio, niti se dalje takmicio u Soko Banji.

Izuzetno cenim njegovu muziku i ponosan sam sto ga poznajem licno.


Poslednji izmenio Admin - micha56 dana Čet Jul 05, 2012 5:06 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Admin - micha56
Admin - micha56
Administrator
Administrator

Broj poruka : 1255
Poeni : 1864
Datum upisa : 25.10.2011
Godina : 67
Lokacija : Ćuprija

https://micha56.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Mirko Kodic Empty Re: Mirko Kodic

Počalji od The Accordeon Player Sub Jun 30, 2012 8:01 pm

ovo je intervju Mirka Kodića iz 2010 godine:
- Nema me po medijima, ali nijedno veselje u Evropi i dalje ne može da prođe bez mene. A ja sam istovremeno srećan i nesrećan. Srećan zbog divne porodice koju imam, a nesrećan zbog toga na šta je spao ovaj posao i svega što se dogodilo sa srpskom muzikom. Žalim za vremenom kada se dobro znalo šta je folk, a šta su pop i rok, kada se znalo ko je Mirko Kodić, a ko Rajko Dujmić. Da ne volim muziku i harmoniku, davno bih digao ruke od svega - iskren je Kodić.

Da li ste u kontaktu sa Cecom?

- Ja sam Cecu doveo iz Žitorađa, živela je u mojoj kući. Ne zaboravlja da me spomene kada govori o početku karijere. Povremeno je sretnem na nekom aerodromu i popričamo. Nekada, kad nije bilo mobilnih telefona, čuli smo se i viđali mnogo češće. Ona je ušla u neke duboke muzičke vode, u kojima se, priznajem, ne snalazim najbolje. Ovu novu muziku ne osećam, ne poznajem i ne prihvatam. Ali, eto, i za mene ima posla i dalje me bije glas najpopularnijeg harmonikaša u Evropi.

A kako izgleda susret sa Zlatom Petrović, koja je nekada bila vaša velika ljubav?

- Zlata je danas moja divna drugarica. I ne samo moja, već i drugarica moje žene. Nas dvoje jesmo bili u vezi, ali ne i braku, kako se pisalo. Bilo je to davno, pre 20 godina. Evo, samo da pitate moju suprugu Silviju šta misli o njoj. Kaže, ne bi imala ništa protiv da se švalerišem sa Zlatom!


I dalje svira na romskim svadbama
Na estradi se još priča kako ste propali posle razlaza sa Zlatom, propili se, počeli da se kockate...

- Lepo kaže naš narod da se za dobrim konjem prašina diže. Kockao sam, pio sam, bio sam veliki švaler, a danas sam uzoran suprug i porodičan čovek. Spavao sam sa hiljadu žena, ali sam ostao samo sa jednom! Silvija i ja smo u braku 11 godina. Svašta se o meni pričalo i pisalo, čak i da sam homoseksualac, da sam u vezi sa Čolom i Džajom. Jedino nisu pričali da sam narkoman.

Svirate li i dalje po romskim svadbama?

- Da, hvala Bogu, ali, da se ne lažemo, posao nije ni nalik onom nekadašnjem. Danas su smešne i jadne priče o velikim zaradama koje pevači lansiraju. Svi se ubijamo od posla za male pare. Nedavno sam svirao na romskoj svadbi u Rimu, zaradio sam 700 evra, ali dok sam platio avionsku kartu i hotel, u džepu ostade samo 200 evra.


The Accordeon Player
Verni član
Verni član

Broj poruka : 107
Poeni : 149
Datum upisa : 29.06.2012

http://narodnamuzika2.serbianforum.info/

Nazad na vrh Ići dole

Mirko Kodic Empty Re: Mirko Kodic

Počalji od The Accordeon Player Sub Jun 30, 2012 8:02 pm

evo url adese gde sam našao taj intervju
[You must be registered and logged in to see this link.]

The Accordeon Player
Verni član
Verni član

Broj poruka : 107
Poeni : 149
Datum upisa : 29.06.2012

http://narodnamuzika2.serbianforum.info/

Nazad na vrh Ići dole

Mirko Kodic Empty Re: Mirko Kodic

Počalji od MladenIsakovic Sub Okt 27, 2012 1:30 am

Mirko je legenda. Njegov triler volim najviše, ima nešto - šta ga znam, ali uživam da ga slušam Smile
MladenIsakovic
MladenIsakovic
Uhodani posetilac
Uhodani posetilac

Broj poruka : 15
Poeni : 17
Datum upisa : 27.10.2012
Godina : 47

Nazad na vrh Ići dole

Mirko Kodic Empty Re: Mirko Kodic

Počalji od The Accordeon Player Sre Nov 28, 2012 9:35 am

Mladene el mislis na ovako nesto

obratite paznju na 50sec

The Accordeon Player
Verni član
Verni član

Broj poruka : 107
Poeni : 149
Datum upisa : 29.06.2012

http://narodnamuzika2.serbianforum.info/

Nazad na vrh Ići dole

Mirko Kodic Empty Re: Mirko Kodic

Počalji od MladenIsakovic Čet Nov 29, 2012 12:33 pm

Da, ali mi taj triler lepše zvuči kad svira šumadiju Smile
MladenIsakovic
MladenIsakovic
Uhodani posetilac
Uhodani posetilac

Broj poruka : 15
Poeni : 17
Datum upisa : 27.10.2012
Godina : 47

Nazad na vrh Ići dole

Mirko Kodic Empty Re: Mirko Kodic

Počalji od The Accordeon Player Čet Nov 29, 2012 6:31 pm

jeste lepše zvuči na šumadiji ali ovo mi je bilo pri ruci Very Happy

The Accordeon Player
Verni član
Verni član

Broj poruka : 107
Poeni : 149
Datum upisa : 29.06.2012

http://narodnamuzika2.serbianforum.info/

Nazad na vrh Ići dole

Mirko Kodic Empty Re: Mirko Kodic

Počalji od tszabac Sub Dec 01, 2012 3:25 am

Alo momci znate li da je on kum Dusku Tesicu?

tszabac
Uhodani posetilac
Uhodani posetilac

Broj poruka : 20
Poeni : 24
Datum upisa : 10.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mirko Kodic Empty Re: Mirko Kodic

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu